Fascynujące różaneczniki

Jeżeli jakaś ozdobna roślina potrafi wzbudzić zachwyt w ogrodzie, na pewno może to być różanecznik zwany również rododendronem.

Niezwykle efektowne krzewy z dalekiej Azji zachwycają miłośników roślin. Ich nowe odmiany mogą rosnąć w każdej glebie zdobiąc ogrody wspaniałymi kwiatami. Każdego roku ich kwiaty rozwijają się z niespotykaną siłą, oszałamiając mnogością kształtów i barw. Okrywają gęsto wierzchołki pędów, wciąż na nowo oczarowując swym niebywałym przepychem.

Około 170 lat temu pierwsze okazy zimozielonych różaneczników przywiózł z Azji Wschodniej do Europy szkocki zielarz i botanik, Robert Fortune. Przez ponad półtora wieku ogrodnicy wyhodowali wiele nowych odmian tej rośliny. Do niedawna marzenia o wspaniale ukwieconych krzewach można było zrealizować tylko przy rygorystycznym przestrzeganiu ich specyficznych wymagań. Właściwy rozwój zapewniała roślinom tylko gleba naturalnie kwaśna lub odpowiednio ulepszona, co często wiązało się z dodatkowym wysiłkiem i kosztami. Teraz możemy uprawiać nowe odmiany różaneczników które tolerują zasadowy odczyn gleby i dobrze rosną niemal w każdej ziemi ogrodowej. Wyhodowano je z różnych odmian szczepionych na specjalnych podkładach z różaneczników
lubiących gleby wapienne a następnie przekazywano ogrodnikom-hobbistom do obserwacji i oceny. Okazało się że nowe odmiany mają wiele walorów: rozkrzewiają się bardzo mocno i nawet po wielu latach obficie kwitną chociaż rosną stale w tym samym miejscu.
Ogromne zróżnicowanie odmian sprawia że różaneczniki wspaniale wzbogacają wygląd każdego ogrodu. Najbardziej okazale prezentują się wielokwiatowe mieszańce. Posadzone w grupach w okresie kwitnienia wyglądają jak olbrzymie kolorowe bukiety. Poza tym zawsze zielone, wyrastające do dwóch, trzech metrów krzewy doskonale osłaniają wnętrze ogrodu przed zbyt ciekawskimi.

Do małych ogrodów znakomicie nadają się niewysokie, rozrastające się w zwarte kępy mieszańcowe odmiany pochodzące od różanecznika yakishimanum. Także ich kwiaty zachwycają bogactwem barw i kształtów.
Ciepły nasłoneczniony ogród skalny lub wrzosowy jest właściwym miejscem dla małych zimozielonych krzewów japońskich azalii, które również należą do botanicznego rodzaju Rhododendron. Nieduże rośliny bardzo ładnie zdobią także ogród przed domem a posadzone w pojemnikach – balkon lub taras.