Pachnący, kolorowy wiciokrzew

Jeśli lubisz pachnące i kolorowe, obficie kwitnące kwiaty, posadź wiciokrzew! Istnieje około 180 różnych odmian wiciokrzewu, niektóre liściaste i zimozielone. 

Najbardziej znane i chętnie uprawiane gatunki to wiciokrzew: Japoński, Pomorski, Przewiercień, Browna.  Wiciokrzewy rosną bardzo szybko, dorastając nawet do 6m wysokości. Tolerancja rośliny na zimno może się różnić w zależności od odmiany. Wiciokrzew jest tak popularny, ze względu na słodko pachnące i piękne kwiaty w kształcie trąbki. Kwiaty mogą być białe, żółte, jaskrawoczerwone, a nawet różowe. Pojawiaj się one głównie na nowych pędach, ale niektóre odmiany mają je również na starych gałęziach.

Niektóre wiciokrzewy są również doskonałą rośliną okrywową. Kilka odmian wiciokrzewu można nazwać odmianami agresywnymi, co oznacza, że ​​jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane, mogą udusić pobliskie krzaki lub krzewy. Świetnie sprawdzają się na nasłonecznionych stokach i tarasach przy ogrodzeniach. Wiciokrzew preferuje nasłonecznienie i półcień, ma różne zapotrzebowanie na wodę w zależności od odmiany. Większość odmian wiciokrzewu do wzrostu potrzebuje umiarkowanej wilgotności.  Ziemia dla wiciokrzewów powinna być przepuszczalna, żyzna i bogata w próchnicę. Podczas sadzenia warto podsypać kompostu. Podłoże należy odkwasić dodając trochę wapna, bowiem wiciokrzewy najlepiej rosną i najobficiej kwitną na glebach obojętnych lub lekko zasadowych. Generalnie rośliny dobrze rosną w różnych warunkach. Nie radzą sobie jedynie w ziemi ubogiej w składniki pokarmowe i przesychającej.