Pomysł na mały ogród

Kiedy przy naszym domu posiadamy niewielki teren zieleni, przy odpowiedniej kreatywności możemy z niego stworzyć oazę w której chętnie odpoczniemy.

Zaletą małego ogrodu jest to że przy mniejszym nakładzie pracy możemy stworzyć równie dekoracyjne i  kolorowe otoczenie, jakbyśmy dzień w dzień uprawiali i dbali o większy obszar.

W przypadku małych ogrodów warto planować go z mniejszą liczbą odmian roślin. Ze względu na brak miejsca użycie zbyt wielu roślin, zwłaszcza gdy kwitną, może łatwo doprowadzić do przepełnienia. Należy też, zastanowić się w jaki sposób będzie wykorzystywany nasz ogród. 

Warto wybrać charakterystyczne gatunki roślin które można łatwo odróżnić. Trawy ozdobne o ostrych, wydłużonych liściach można łączyć z bylinami o szerokich liściach, lub z roślinami zimozielonymi przyciętymi do regularnego kształtu. W ten sposób rośliny te mogą się nawzajem podkreślać, sugerując różnorodność. Nie przesadzajmy też z użyciem roślin zimozielonych, ponieważ możemy sprawić że ogród będzie wyglądał bardzo monotonnie. Wyobraźmy sobie, jakie kolory będziemy ze sobą łączyć, co nam się podoba, przeglądnijmy zdjęcia roślin abyśmy mogli zobaczyć jak wyglądają o różnych porach roku. Jeżeli chcemy każdego roku zmienić nastrój ogrodu, możemy przeznaczyć miejsca na doniczki w których posadzimy co sezon inne kwiaty. Podobne rośliny warto posadzić na małej wyspie, a gdy nasadzimy kwiaty o ciemnych kolorach, dodtkowo poszerzy nam to przestrzeń. Wyższe rośliny sadźmy na skraju ogrodu, a coraz mniejsze do wewnątrz. Ponadto jeśli trzymamy się takiego rozwiązania, nie wybierajmy roślin lub drzew wyższych od ogrodzenia. Możemy również zamontować pergole na których zawiesimy rośliny i kwiaty.

Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, możemy zrobić chodnik z mniejszych kamieni lub płytek. Faliste linie chodnika doskonale poszerzają i wydłużają przestrzeń. Zaplanujmy dokładnie wysokość ogrodzeń czy też ścian. Niektóre metalowe skrzynki na kwiaty można łatwo umieścić na pionowej powierzchni. Repertuar zawieszanych rozwiązań jest również niewyczerpany. Łącząc ze sobą dwie lub trzy doniczki, można zawiesić kilka roślin pod sobą. Sami możemy również zbudować ściany lub ścianki działowe np. ze skrzynek na kwiaty ułożonych jedna na drugiej, które możemy obsadzić roślinami.

Innym kreatywnym rozwiązaniem w przypadku konstrukcji pionowych, jest układanie na sobie płytek lub doniczek o różnych rozmiarach. Największą doniczkę stawiamy pod spodem i stopniowo kładziemy na sobie coraz mniejsze, które są przytrzymywane przez wsypaną do nich ziemię kwiatową.

W każdym przypadku należy uważać, aby wybierać rośliny o odpowiednich właściwościach (nasłonecznienie i zapotrzebowanie na wodę).

Skoncentrujmy się też na recyklingu i użyciu do zagospodarowania i ozdobienia ogrodu starymi, przeznaczonymi do wyrzucenia rzeczami. Styl vintage w ogrodzie staję się bardzo modny, możemy zastosować niezliczone pomysły na wykorzystanie naszych starych rzeczy.