Rośliny doniczkowe

Nie wszyscy wiedzą że historia roślin doniczkowych liczy sobie co najwyżej 150 lat. Polacy podpatrzyli tę modę na zachodzie europy.

Najwięcej egzotycznych gatunków kwiatów sprowadzili do Polski bogaci właściciele ziemscy, gdy mogli sobie pozwolić na zatrudnianie ogrodników którzy zajmowali się nimi. Przed kilkudziesięciu laty do najpopularniejszych roślin doniczkowych należały przede wszystkim pelargonie, oleandry, róże chińskie, kliwie i fuksje, mirty, wawrzyny i rozmaryny. W niektórych domach uprawiano również kaktusy. Nie było do dyspozycji nawozów do roślin doniczkowych, a ziemię do kwiatów brano z pola. Do nawożenia i zasilania kwiatów używano w większości nawozy naturalne. Ulubionym miejscem do ustawiania kwiatów był parapet okienny, doniczki z dużymi kwiatami umieszczano na podłodze przy oknie.

Rośliny trzymane w domu cieszą się popularnością, ponieważ są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, czynią środowisko zdrowszym, mają pozytywny wpływ na nasz nastrój, służą jako dekoracja. Poza tym oczyszczają powietrze, a także redukują poziom hałasu i stres w miejscu pracy.To idealny wybór dla tych, którzy nie posiadają ogrodu.

Kupując roślinę do domu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, najważniejsze jest jej prawidłowe ukorzenienie. Wyciąganie jej z doniczki w celu sprawdzenia nie jest zbyt praktyczne, ale jeśli roślina jest mała, można to łatwo zrobić. Istnieje kilka oznak (takich jak białe kropki, lepkie liście, nieprzyjemny zapach), które pokazują że roślina jest niszczona przez szkodniki lub jakąś infekcję.