Pielęgnacja i utrzymanie trawnika

Aby trawnik utrzymać w należytej kondycji należy wykonać szereg zabiegów, wkładając w to sporo pracy.

Prawidłowa pielęgnacja zapewni trawnikowi dobry wygląd. Podstawowe zabiegi jakie należy wykonywać to systematyczne koszenie, podlewanie, nawożenie, wapnowanie. Raz do roku należy wykonać wertykulację i aerację, dodatkowo czasami potrzebne jest wykonanie wałowania czy też piaskowania. Nie zapominając także o walce z chwastami, grzybami, szkodnikami i chorobami. Jeżeli nie poświęcimy czasu i nie wykonamy powyższych czynności należycie, nasz trawnik będzie wyglądał jak pospolite pole porośnięte trawą z chwastami.

Koszenie
Koszenie należy wykonywać regularnie, przeważnie raz na tydzień. Dobrze jest stosować zasadę zmniejszania wysokości trawy o 1/3. Nigdy nie kosimy trawy zbyt nisko, zwłaszcza latem, gdyż przy intensywnym słońcu grozi to żółknięciem i zasychaniem darni, nierównomiernym odrastaniem, sprzyja także rozwojowi chwastów. W sezonie najlepiej utrzymywać trawnik na wysokości około 4 cm. Do koszenia najlepiej używać kosiarki z regulacją wysokości, należy też systematycznie ostrzyc nóż tnący kosiarki. Pierwsze wiosenne koszenie trawnika przeprowadzamy zwykle na przełomie marca i kwietnia, jednak termin ten uzależniony jest od wiosennej pogody! Ostatnie jesienne koszenie trawnika wykonujemy zwykle w połowie października.

Podlewanie
Intensywność podlewania zależy od panujących warunków pogodowych. Należy zadbać aby trawnik nie był ani przesuszony ani zalany. W pierwszym roku po założeniu murawa wymaga częstszego podlewania. Starsze trawniki można nawadniać rzadziej, wystarczy raz na 3-4 dni. Znacznie korzystniejsze dla trawnika jest podlewanie rzadsze i obfite niż codzienne. Najlepsze pory na podlewanie to wczesne godzinny poranne lub wieczór. Nie podlewamy trawnika przy pełnym nasłonecznieniu w godzinach południowych i popołudniowych.

Nawożenie
Trawnik jak każda roślina wymaga odpowiedniego nawożenia. Częste koszenie z zebraniem skoszonej trawy powoduje usuwanie znacznej ilości materii organicznej. To zmusza nas do dostarczenia roślinom związków pokarmowych w postaci nawozów. Do nawożenia trawnika można zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze lub specjalistyczne nawozy do trawników. Trawniki nawozi się 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym. Najlepiej stosować do tego nawozy przeznaczone na daną porę roku, tj. wiosenne, letnie, jesienne. Pierwsze nawożenie wykonujemy wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia, drugie w pełni sezonu tj. czerwcu. Ostatni raz nawozimy trawnik do końca sierpnia. Nawożenie trawnika w późniejszym terminie spowoduje niepotrzebny przyrost trawy, zwiększa podatność na choroby i obniża odporność na przemarzanie. Podczas nawożenia nawóz należy rozprowadzić równomiernie. Zbyt duża dawka nawozu w jednym miejscu może spowodować spalenie trawy, a z kolei zbyt mała dawka powoduje żółknięcie lub różnice w wybarwieniu trawy.

Wertykulacja
Wiosną na trawniku warto przeprowadzić wertykulację, czyli pionowe nacinanie darni. Zabieg rozluźnia strukturę podłoża, usuwa zalegające nierozłożone resztki trawy które pozostały po koszeniach. Dzięki wertykulacji trawa będzie lepiej rosła, a powietrze, woda i nawozy szybciej dotrą do strefy korzeniowej. Zabieg można przeprowadzić wertykulatorem mechanicznym lub specjalnymi grabiami.

Aeracja
Wiosną, szczególnie na glebach ciężkich warto przeprowadzić aerację. Zabieg ten polega na nakłuwaniu murawy w strefie rozwoju korzeni traw. Dzięki temu poprawia się wymiana powietrza w glebie, efektywniejsze jest wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawozów. Aeracja pobudza rośliny do rozwoju, zwiększa masę ich korzeni, trawnik staje się bardziej elastyczny i odporny na deptanie, zwiększają się jego zdolności regeneracyjne. Można ją wykonać wałem z kolcami, aeratorem mechanicznym lub specjalnymi nakładkami na buty z kolcami.

Usuwanie chwastów,odchwaszczanie
Chwasty pojawiają się prawie na każdej murawie. Należy je zwalczać aby zachować dobry stan trawnika. Najmniej uciążliwe są chwasty jednoroczne, jeśli skosimy je przed zawiązaniem się nasion wówczas zginą. Kłopotliwe są za to chwasty trwałe, np. mniszek lekarski, powój, koniczyny, osty. Koszenie ogranicza tylko rozwój niektórych z nich ale ich nie likwiduje. Na małych powierzchniach i przy niedużej liczbie chwastów możemy usuwać je ręcznie wyrywając razem z korzeniami, jednak często trzeba sięgać po metody chemiczne. Na trawniku można korzystać tylko z herbicydów przeznaczonych do zwalczania chwastów dwuliściennych, chwasty jednoliścienne trzeba usunąć ręcznie.

Wałowanie
Po zimie zdarza się że trawnik robi się miękki, ugina się podczas chodzenia. W efekcie zmian temperatur dochodzi do rozwarstwienia darni z podłożem. W takim przypadku trzeba go ugnieść, żeby doszło do ponownego zespolenia darni z ziemią. Wałowanie spowoduje też zasklepienie znajdujących się pod ziemią korytarzy nornic i kretów.

Wapnowanie
Wapnowanie trawy wykonuje się aby podwyższyć pH gleby. Kiedy ziemia jest zbyt kwaśna, czyli ma niski odczyn pH, trawa rośnie powoli, jest słaba i rzadka. Często też w glebie kwaśnej pojawiają się duże ilości mchu, chwastów lub skrzypu polnego. Zbyt duża ilość mchu uniemożliwia wzrost i rozwój trawy. Wystarczy że odczyn spadnie poniżej 6,0, aby trawa zaczęła źle się prezentować i słabnąć. Odczyn gleby możemy sprawdzić za pomocą specjalnego kwasomierza albo papierka lakmusowego. Gdy kwasomierz wskaże niski odczyn, konieczne jest wapnowanie. Dodać należy, że wapnowanie trawnika wykonuje się tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Niepotrzebne odkwaszanie może doprowadzić do osłabienia trawy, a także do porostu chwastów czy rozwoju chorób. Pogorszyć stan naszego trawnika możemy też wówczas, gdy wykonamy zabieg wapnowania niepoprawnie albo w nieodpowiednim terminie. Wapnowanie należy wykonać poza okresem wegetacji, czyli wówczas gdy trawa przestaje rosnąć przed zimą. Wapnować trawnik można również przed rozpoczęciem wzrostu trawy w okresie przedwiośnia, najlepiej przełom lutego i marca. Mamy wtedy gwarancję że nie uszkodzimy murawy i że gleba najlepiej wchłonie nawóz.