Miejsca które chcemy zasłonić

W każdym ogrodzie znajdują się miejsca które chcemy zasłonić przed spojrzeniami przechodniów lub sąsiadów, albo po prostu sami nie chcemy ich oglądać. Można to zrobić na różne sposoby.

Miejsca na kącik wypoczynkowy, grill lub basen kąpielowy wymaga odizolowania i prywatności. Niektóre fragmenty ogrodu trzeba zasłonić z innych powodów, np. kompostownik. Ułatwione zadanie mają właściciele dużych ogrodów. Już samo ulokowanie np. śmietnika w najdalszym kącie posesji powoduje, że nie rzuca się on tak w oczy. Jednak warto tak urządzić jego otoczenie, by stał się zupełnie niewidoczny.

Żywopłoty

Ładny, gęsty żywopłot to ważna część ogrodowej architektury. Można go jednak tak zaplanować, aby przy okazji ukryć za nim fragmenty nie przeznaczone do oglądania. Na taki żywopłot najlepiej przeznaczyć krzewy zimozielone, np. świerki, żywotniki lub cisy. Jeśli zdecydujemy się na żywopłot formowany o regularnych kształtach, musimy pamiętać że wymaga on starannej, corocznej pielęgnacji, ale dzięki temu można regulować jego wysokość. W niektórych wypadkach, np. do ukrycia studzienki wystarczy, jeżeli ma on wysokość 0,5m. W ogrodach o naturalnym lub wiejskim charakterze żywopłot nie musi być strzyżony. Rośliny posadzone gęściej, a czasem nawet pojedynczy rozrośnięty krzew utworzą zielony parawan.

Pnącza

Niektóre gatunki tej grupy roślin charakteryzują się wyjątkowo szybkim wzrostem i gęstym ulistnieniem, dzięki temu stały się one bardzo przydatne do maskowania nieciekawych części ogrodu. Są przeważnie łatwe w uprawie, ale wymagają podpór. Dla pnączy owijających się w pędach nadają się głównie konstrukcje ażurowe, takie podpory wykonuje się najczęściej z drewna. Mogą być w kształcie płaskich ścianek, pergoli lub trejaży. Funkcję podpór dla tego rodzaju pnączy pełnić mogą również siatki metalowe lub kratki przymocowane do muru, albo po prostu haczyki wbite w ścianę, do których przywiązuje się młode pędy. Pnącza z przylgami na końcach wąsów (winobluszcz), lub tworzące czepne korzonki przybyszowe, np. bluszcz pospolity albo hortensja pnąca, dobrze sobie radzą na murach. Nadają się one do maskowania nieestetycznych ścian garaży lub sąsiadujących z ogrodem budynków gospodarczych.

Murki i ścianki

Nieefektowny fragment ogrodu możemy zasłonić murkiem z cegły lub różnego rodzaju kamieni albo drewnianą ścianką zbudowaną z bali, kantówki bądź gotowych paneli. Nie powinny one jednak odbiegać od ogólnego charakteru ogrodu. Lite konstrukcje stanowią ogrodowy parawan wydzielający fragmenty ogrodu przez cały rok, mogą też być podporą dla roślin.