Jesienne nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika w okresie wiosny, lata i jesieni to jedna z ważniejszych czynności w ogrodzie. Dzięki pielęgnacji i dostarczeniu murawie odpowiednich składników będzie ona piękna, zdrowa i soczyście zielona.

Jesienne nawożenie trawnika pomaga odpowiednio zahartować murawę do zimowego odpoczynku, a wiosną do ponownego rozkwitu. Okres nawożenia powinien rozpoczynać się już w sierpniu, a kończyć w październiku.

Odpowiednia mieszanka nawozu jesiennego to kompozycja kilku najistotniejszych składników:

POTAS (K) – stanowi najważniejszy składnik nawozu jesiennego, ponieważ wpływa na odpowiednią gospodarkę wodną roślin oraz zwiększa ich odporność na choroby. Ma także korzystny wpływ na przetrwanie trawnika przez zimę.
FOSFOR (P) – składnik ten utrzymuje odpowiednią jakość mikroflory glebowej. Występujący w odpowiedniej proporcji w nawozach jesiennych wpływa korzystnie na stymulację do rozrostu systemu korzeniowego.
Magnez (Mg) –  ważny składnik niezbędny do prawidłowego i zdrowego wzrostu korzenia. Składnik ten pobudza rozwój systemu korzeniowego oraz aktywuje procesy odpowiedzialne za pobieranie składników mineralnych z gleby.