Jak uprawiać hortensje w pomieszczeniach i unikać typowych błędów

Hortensje podziwiamy głównie za duże kwiaty. Są uważane za rośliny zewnętrzne, ale przy dobrej opiece i cierpliwości możemy z powodzeniem uprawiać hortensje w pomieszczeniach nie tylko przez kilka miesięcy, ale przez lata. Oto jak uprawiać hortensje w pomieszczeniach.

Wybierzmy odpowiednią odmianę hortensji.

Istnieją odmiany, które sprawdzą się w środku lepiej niż inne. Na przykład Hortensja macrophylla jest bardzo odpowiednim wyborem do aranżacji wnętrz. Jest powszechnie nazywana hortensją wielkolistną lub hortensją o liściach kaliny i występuje w wielu kolorach.

Jest to jedna z najbardziej wytrzymałych hortensji i świetnie nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, jest pełna kwiatów i łatwa w uprawie. Charakteryzuje się dużymi skupiskami kwiatów umieszczonymi między bogatymi zielonymi liśćmi. Roślina kwitnie miesiącami i wspaniale wyróżnia się na stole jadalnym lub stoliku kawowym.

Ile światła potrzebuje hortensja rosnąca w pomieszczeniu?

Mówi się, że hortensje uwielbiają cień. Nie jest to jednak do końca prawda. Chociaż tolerują cień, potrzebują jasnego, pośredniego światła. W środowisku zewnętrznym hortensje należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aby dobrze rosły pod koronami drzew. Jednak ogólne światło otoczenia na zewnątrz jest zawsze lepsze niż światło w większości środowisk wewnętrznych. Aby hortensje utrzymały się we wnętrzu, potrzebują wysokiej jakości, jasnego, pośredniego światła. Odpowiednie jest światło z okna wychodzącego na południe, które wpada do wnętrza przez cały dzień, lub z okna wychodzącego na wschód, które daje roślinie poranne światło słoneczne. Hortensje potrzebują dużo światła, aby obficie kwitnąć. Uważać jednak należy na bezpośrednie południowe słońce, może spalić hortensje z liśćmi i kwiatami.

Jak podlewać hortensje pokojowe?

Doniczka z otworem drenażowym jest niezbędna dla hortensji, ponieważ umożliwia odpływ nadmiaru wody. Właściwy drenaż zapobiegnie gniciu korzeni i innym chorobom grzybiczym, które mogą uszkodzić roślinę. Podobnie jak w przypadku większości roślin doniczkowych, podlewanie zależy od tego jak szybko gleba wysycha i czy hortensja kwitnie, czy nie. Wilgotność gleby najlepiej badać na głębokości około 7,5 centymetra. Jeśli w dotyku wydaje się półsucha, należy dokładnie podlewać roślinę aż zobaczymy wodę spływającą z dna. Kwitnące hortensje częściej potrzebują wody. Jeśli będzie spragniona, główki kwiatów lekko opadną. Po zakończeniu cyklu kwitnienia wystarczy mniej wody. Jeśli to możliwe, użyjmy wody destylowanej lub deszczowej. Woda z kranu zawiera chlor i inne pierwiastki wpływające na kwitnienie.

Najlepsza gleba i nawóz dla hortensji uprawianych w pomieszczeniach.

Hortensje najlepiej rozwijają się na dobrze przepuszczalnej, lekko kwaśnej glebie. Zakwaszenie gleby wpływa na kolor kwiatów rośliny. Poziom pH 5,5 lub mniej da niebieskie kwiaty, pH między 5,5 a 6,5 ​​da fioletowe lub różowe kwiaty, a pH 7 lub więcej da czerwone kwiaty. Kolor kwiatów zależy również od odmiany którą posiadamy. Rośliny uprawiane w pomieszczeniu podczas aktywnego wzrostu i kwitnienia nawozić należy raz w tygodniu. Gdy kwiaty obumierają, nawozimy rośliny tylko raz w miesiącu i całkowicie przestajemy nawozić wczesną jesienią.

Jak i kiedy ciąć hortensje pokojowe.

To zależy od odmiany. Na przykład Hortensja macrophylla nie potrzebuje charakterystycznego cięcia, aby zachęcić do kwitnienia w następnym roku. Najlepszą porą na przycinanie hortensji jest jednak lato zaraz po kwitnieniu. Nie tniemy ich jesienią, zimą ani wiosną. Po kwitnieniu dobrze jest usunąć zwiędłe kwiaty, aby roślina zawsze ładnie wyglądała. Podczas przycinania odcinamy martwe lub słabsze pędy. Jednak konieczne jest zachowanie części starego drewna / łodygi, aby roślina mogła ponownie zakwitnąć.

Brązowienie liści? Suche kwiaty?

Hortensje pokojowe rozwijają się raczej w chłodniejszych pomieszczeniach, zwłaszcza podczas kwitnienia. Kiedy brzegi liści brązowieją i wysychają, jest to znak, że w pomieszczeniu jest za gorąco. Brązowe brzegi mogą również sygnalizować nagromadzenie soli w systemie korzeniowym. Jeśli tak jest, można przepłukać korzenie i przesadzić roślinę do świeżej gleby. Jeśli kwiaty wyglądają na suche można je delikatnie spryskać. Hortensje są jedną z niewielu roślin, które mogą pobierać wilgoć przez płatki.

Czy można później sadzić hortensje pokojowe na zewnątrz?

W ogrodzie można sadzić hortensje pokojowe. Upewniamy się, że zagrożenie mrozem minęło i wybieramy częściowo nasłonecznione miejsce. Nawozimy nawozem dla roślin kwasolubnych zgodnie z instrukcją.