Pokaż swój ogród w najlepszym świetle

Oświetlenie zewnętrzne może zmienić twój ogród w magiczny raj po zmroku. Niezależnie od tego czy chcesz oświetlić taras, chodnik, trawnik czy inną zieleń, doradzimy ci jak osiągnąć najlepszy możliwy efekt przy użyciu różnych typów opraw.

Oświetlenie ogrodu dobrze jest przemyśleć przed jego założeniem. Umożliwi nam to łatwe i bezinwazyjne przekopanie terenu w celu położenia instalacji elektrycznej i prosty montaż zaplanowanych źródeł światła, alternatywą dla instalacji elektrycznej mogą być wykonanie oświetlenia solarnego. Dobre rozplanowanie elementów oświetlenia i postępowanie zgodnie z planem ułatwi nam stworzenie pięknej, atrakcyjnej sceny świetlnej w ogrodzie. Instalacja elektryczna z reguły jest zasilana poprzez dodatkowy obwód instalacji domowej. Aby instalacja była bezpieczna i chroniła przed porażeniem, powinniśmy ją wyposażyć w wyłącznik nadmiarowo-prądowy oraz różnicowo-prądowy.

Kinkiety

Kinkiety są niezwykle wszechstronnym oświetleniem zewnętrznym. Można je stosować na tarasach i werandach a także innych budynkach w naszym ogrodzie. Zasilane są energią elektryczną lub bateriami słonecznymi. Kinkiety wykonane są z trwałych i wysokiej jakości materiałów. W przypadku zewnętrznych opraw ściennych powinny mieć klasę szczelności przynajmniej IP 44 i wyższych.  Mogą być wyposażone w czujnik ruchu, odstraszą nieproszonych gości oraz utrudnią ukrycie się intruzowi. 

Reflektory

Reflektory doskonale nadają się do oświetlania krzewów, żywopłotów i drzew. Montowane są do podłoża, a wiązka światła skierowana jest do góry aby oświetlić wyznaczone miejsce. Reflektory można podłączyć do niskonapięciowego systemu oświetlenia ogrodu. Reflektory solarne natomiast znajdą swoje miejsce w częściach ogrodu, w których z różnych powodów niemożliwe lub problematyczne jest doprowadzenie instalacji zasalającej. 

Oświetlenie słupkowe

Lampy ogrodowe stojące, tzw. słupki to lampy służące z reguły do oświetlenia ścieżek lub dekoracyjnego oświetlenia krzewów. Rozmieszcza się je właśnie wzdłuż ścieżek i wokół krzewów. Zwykle mają wysokość 0,5 m. Lampy stojące możemy przymocować bezpośrednio do utwardzonego podłoża za pomocą śrub. Przeznaczone są do oświetlenia nawigacyjnego wzdłuż podjazdów i chodników. Zazwyczaj umieszcza się je w regularnych odstępach, aby zapewnić równomierne i praktyczne oświetlenie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Znajdziecie Państwo oprawy słupowe w dwóch wariantach: wysokim i niskim. Podobnie jak reflektory, można je podłączyć do sieci energetycznej, lub zamontować te na baterie słoneczne.

Lampy solarne to najtańszy i najbardziej energooszczędny wariant oświetlenia zewnętrznego. Lampy solarne działają na zasadzie magazynowania energii słonecznej w specjalnie zaprojektowanej baterii, która jest aktywowana w nocy. Są idealne ze względu na ich niską konserwację. W przypadku oświetlenia słonecznego należy pamiętać, że oprawy będą działać tylko do momentu wyczerpania baterii. Jednak technologia oświetlenia słonecznego przeszła długą drogę i dziś zapewnia jaśniejsze oświetlenie dłużej niż kiedykolwiek wcześniej.